• Testovanie 9-2021 riadny termín 9. jún 2021

Nové informácie k Testovaniu9-2021

Minister školstva, vedy, výskumu a športu podľa § 150 ods. 8 a § 161k zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „školský zákon“) rozhoduje takto:

Externé testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl a žiakov 4. ročníka gymnázií s osemročným vzdelávacím programom sa v školskom roku 2020/2021 uskutoční v riadnom termíne 9. júna 2021 a v náhradnom termíne 24. júna 2021 z predmetov matematika a slovenský jazyk a literatúra.

Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka základných škôl (okrem žiakov s mentálnym postihnutím) pod názvom Testovanie 9–2021 sa uskutoční 24. marca 2021 (streda) z predmetov matematika, slovenský jazyk a literatúra, maďarský jazyk a literatúra, ukrajinský jazyk a literatúra, slovenský jazyk a slovenská literatúra.

Náhradný termín testovania sa uskutoční 14. apríla 2021 (streda).

Harmonogram - intaktní žiaci*

10:50 – 12:15 h (85 minút)– administrácia testu
          12:15 – 12:20 h (5 minút)– zozbieranie testov a OH

12:20 – záver testovania

Komu je testovanie určené:

Žiakom 9. ročníka ZŠ v SR s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským, vrátane žiakov so zdravotným znevýhodnením (okrem žiakov s mentálnym postihnutím)

Ciele testovania:

získať obraz o výkonoch žiakov pri výstupe z druhého stupňa ZŠ(ISCED 2) a monitorovať úroveň ich pripravenosti na ďaľšie štúdium (ISCED 3),

porovnať výkony jednotlivých žiakov a škôl,

poskytnúť školám, decíznej sfére a širokej odbornej verejnosti spätnú väzbu o úrovni vedomostí a zručností žiakov v testovaných predmetoch, ktorá napomôže pri skvalitňovaní vyučovania.

Aké predmety sa testujú:

 matematika,

Aký rozsah učiva sa testuje:

Testuje sa učivo, ktoré obsahovou stránkou a úrovňou náročnosti zodpovedá platnej pedagogickej dokumentácii pre žiakov ZŠ, ktorou je Štátny vzdelávací program pre žiakov 2. stupňa ZŠ.

Povolené pomôcky:

kalkulačka, rysovacie pomôcky (pravítko,kružidlo, uhlomer, ceruzka),  modré guľôčkové pero.

Nepovolené pomôcky:

mobilné telefóny, výpisky, študijné materiály, učebnice a pod.

* Žiaci so zdravotným znevýhodnením (ZZ) sú testovaní podľa osobitného harmonogramu.

Účasť žiakov so ZZ na celoslovenskom testovaní:

1. žiaci, ktorí sa vzdelávajú formou školskej integrácie (začlenenia) podľa individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu sa do testovania zapájajú bez ohľadu na to, či si prihlášku podávajú na študijný alebo učebný odbor strednej školy,

2. žiaci, ktorí sú dlhodobo alebo často umiestňovaní z vážnych zdravotných dôvodov (onkologické, psychiatrické, poúrazové, pooperačné stavy) v ZŠ pri zdravotníckych zariadeniach, sa do testovania nezapájajú, a to ani v prípade, ak si podajú prihlášku na študijný odbor,

3. žiaci, ktorí sú krátkodobo umiestnení v ZŠ pri zdravotníckych zariadeniach, sa do testovania zapájajú dobrovoľne a testovania sa zúčastnia v kmeňovej škole, ak im to ich zdravotný stav dovolí,

4. žiaci, ktorí sa vzdelávajú formou školskej integrácie (začlenenia) podľa individuálneho výchovno-vzdelávacieho programu s modifikáciou obsahu vzdelávania z testovaného predmetu (žiaci so zrakovým postihnutím, so sluchovým postihnutím, telesným postihnutím a s dyskalkúliou) sa do testovania zapájajú dobrovoľne

( poznámka: žiak s dyskalkúliou sa do testovania zapája ak chce študovať na SŠ s maturitou)

Upravené podmienky testovania:

 predĺženie času,

 úprava formátu testovacieho nástroja,

 možnosť používať kompenzačné pomôcky,

prítomnosť asistenta, špeciálneho       pedagóga  alebo tlmočníka.