• Duálne vzdelávanie

Dňa 1. apríla 2015 nadobudol účinnosť nový zákon č. 61/2015 Z. z. o odbornom vzdelávaní a príprave a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý od školského roku 2015/2016 umožňuje prípravu žiakov v systéme duálneho vzdelávania. Cieľom je umožniť plynulý prechod zo vzdelávania na trh práce a zvýšiť uplatniteľnosť absolventov stredných odborných škôl na trhu práce.

Stredným odborným školám sa odporúča vytvárať partnerstvá so zamestnávateľmi na účely prípravy žiakov na budúce povolanie, povolania a odborné činnosti v systéme duálneho vzdelávania.

V systéme duálneho vzdelávania musí stredná odborná škola uzavrieť so zamestnávateľom písomnú zmluvu o duálnom vzdelávaní, ktorej predmetom je záväzok zamestnávateľa poskytovať žiakom praktické vyučovanie na svoje náklady a zodpovednosť a záväzok strednej odbornej školy organizovať odborné vzdelávanie a prípravu v systéme duálneho vzdelávania.

Po uzatvorení zmluvy o duálnom vzdelávaní zamestnávateľ a stredná odborná škola zverejnia na svojich webových sídlach oznámenie o možnosti absolvovať odborné vzdelávanie a prípravu v príslušnom študijnom odbore alebo v príslušnom učebnom odbore v systéme duálneho vzdelávania.

O duálnom vzdelávaní v poslednom čase počúvame veľmi často. O čo vlastne ide?

V systéme duálneho vzdelávania môžeš študovať len na strednej odbornej škole. Štúdium prebieha kombinovanou formou, kedy študent absolvuje teoretické vyučovanie v škole, praktické vyučovanie u konkrétneho zamestnávateľa.

Hlavným cieľom "duálu" je prepojenie SŠ (teórie) a zamestnávateľov (praxe). Model je postavený na partnerstve medzi školou-žiakom-zamestnávateľom.

výhody duálneho vzdelávania:

• praktická príprava v reálnych podmienkach u zamestnávateľa počas celého štúdia
          • práca s modernými technológiami, materiálmi a zariadeniami u zamestnávateľa
          • možnosť zárobku už na strednej škole (odmena za produktívnu prácu)
          • stravovanie, cestovné a ďalšie benefity od zamestnávateľa
          • možnosť podnikové štipendia
          • zahraničné stáže, školenia, kurzy
          • možnosť ponuky práce po úspešnom ukončení štúdia

Pomer teórie a praxe počas štúdia v duálnom vzdelávaní

odbor

teória

prax

dĺžka štúdia

ukončenie

učebný

3 roky

výučný list

študijný

4 roky

kombinovaná maturita škola/ zamestnávateľ

Uchádzač, ktorý podáva prihlášku na vzdelávanie v študijnom odbore alebo učebnom odbore, v ktorom sa odborné vzdelávanie a príprava poskytuje v systéme duálneho vzdelávania je  povinný k prihláške priložiť Potvrdenie o odbornom vzdelávaní a príprave žiaka v systéme duálneho vzdelávania, vydané zamestnávateľom, ktorý má so školou uzatvorenú zmluvu o duálnom vzdelávaní tzv. akceptačný list.

Po úspešnom absolvovaní prijímacieho konania je žiak prijatý na SŠ v systéme duálneho vzdelávania.

Do 31. augusta príslušného roku podpíšu zákonní zastupcovia zmluvu so zamestnávateľom.