• PO STOPÁCH MÁRIE TERÉZIE

     • Dňa 23. mája 2022 sa žiaci štvrtého ročníka ZŠ Tbiliská vydali na cestu po stopách Márie Terézie v bratislavskom Starom Meste. V rámci komentovanej prehliadky sa zastavili na miestach, ktoré Mária Terézia preukázateľne navštívila: pri bývalej vydrickej bráne, pri Dóme sv. Martina, na korunovačnom námestí (dnes Nám. SNP), pri kostole františkánov a pri kláštore Notre Dame.

     • ZŠ Tbiliská 4 Bratislava je prvým finalistom Majstrovstiev Slovenska v 23. ročníku Mc Donald's CUP 2022 za bratislavský kraj

     • Krajské kolá 23. ročníka mini futbalového turnaja McDonald's Cup práve  odštartovali. Na štadióne ŠCP Dúbravka v Bratislave sa v utorok 10. mája 2022 odohrali futbalové zápasy, ktoré rozhodli o prvom postupujúcom družstve do finále. Prvým finalistom majstrovstiev Slovenska sa stali futbalisti a futbalistky zo Základnej školy Tbiliská 4, Bratislava III. Tí sa už teraz tešia, že si zmerajú sily s najlepšími družstvami ďalších krajov. Veľké finále McDonald's Cupu 2021/2022 je na programe v júni na štadióne v Senci.

      Bratislavské krajské kolo McDonald's Cupu sa hralo na trávniku ŠPK Dúbravka. Zo 67 prihlásených základných škôl sa naň prebojovalo deväť najlepších, ktorí zvíťazili v okresných kolách:

      ZŠ s MŠ Trnková 1, Bratislava V

      ZŠ kpt. J. Nálepku, Školská 2, Stupava

      ZŠ Tbiliská 4, Bratislava III

      ZŠ Školská 257, Dunajská Lužná

      ZŠ Skuteckého 438, Gajary

      ZŠ Na bielenisku 2, Pezinok

      Spojená škola sv. V. de Paul s o. z. ZŠ Bachova 4, Bratislava II

      SŠ Tilgnerova 14, Bratislava IV - Karlova Ves

      Deutsche Schule Bratislava, Palisády 51, Bratislava I

       

      Hráčov a hráčky privítalo slnečné počasie, a tak sa s radosťou pustili do hry. Zápasy trvali dvakrát po dvanásť minút a napätie sa dalo krájať do posledného odpískania. Videli sme 18 zápasov, v ktorých padlo celkovo 144 gólov. Víťaznú krajskú trofej a postup do finále za Bratislavský kraj si odniesol tím zo ZŠ Tbiliská 4, Bratislava III, ktorý postupuje na Majstrovstvá Slovenska, ktoré sa uskutoční 9. - 10. júna v Národnom tréningovom centre SFZ v Senci.

      Najmenší futbalisti a futbalistky odohrali zápasy v skupinách A a B. Víťazov každej skupiny čakalo finále, kde si zmerali napokon sily v zápase  ZŠ s MŠ Trnková 1 a ZŠ kpt. J. Nálepku (2:7) a ZŠ Tbiliská 4 proti ZŠ Školská 257 (4:3). V tom momente sme sa dozvedeli aj meno prvého víťaza.

      Toto sú tí najlepší

      Poradie víťazov  Bratislavského krajského kola:

      1. miesto: ZŠ Tbiliská 4, Bratislava III

      2. miesto: ZŠ Školská 257, Dunajská Lužná

      3. miesto: ZŠ kpt. J. Nálepku, Školská 2, Stupava

       

      Najlepší hráč: Tadeáš Gabaš, ZŠ s MŠ Trnková 1, Bratislava V

      Najlepšia hráčka: Elena Kollárová, ZŠ Školská 257, Dunajská Lužná

      Najlepší brankár: Ján Hruz, ZŠ kpt. J. Nálepku, Školská 2, Stupava

      Najlepší strelec: Melánia Chovanová, ZŠ Tbiliská 4, Bratislava III

       

      Víťazný tím podľa slov trénera, nešiel na turnaj 23. ročníka McDonald's Cupu s veľkými očakávaniami, avšak prekvapili. „Podarilo sa nám vyhrať prvé dva zápasy, aj keď ten tretí sme prehrali, ale to nakoplo našich futbalistov a futbalistky k tomu, aby podali ešte lepší výkon. Našou veľkou výhodou je aj fakt, že máme v mužstve fantastickú futbalistku Melániu, ktorá sa stala aj najlepšou strelkyňou turnaja. Sme veľmi šťastní, že to dopadlo na výbornú a stali sme sa prvým družstvom, ktoré postupuje do finále,“ hovorí tréner Miroslav Mojský. Na finále novú taktiku neplánujú, budú hrať tak ako doposiaľ a veria, že obhája výkon z krajského kola.

      McDonald's Cup je školský postupový turnaj pre žiakov a žiačky 1. stupňa základných škôl. Do 23. ročníka sa prihlásilo 809 škôl z celého Slovenska. Školy postupujú cez školské, kvalifikačné až do okresných regionálnych kôl. Víťazi okresov sa stretnú v ôsmich krajských kolách. Vyvrcholením aktuálneho ročníka McDonald's Cupu je finále – Majstrovstvá Slovenska v minifutbale. „Osem najlepších školských družstiev sa proti sebe postaví na trávniku Národného tréningového centra SFZ v Senci vo štvrtok a piatok 9. – 10. júna 2022, kde sa rozhodne o absolútnom víťazovi turnaja,“ hovorí Grassroots koordinátor SFZ Vladimír Lupták.

      McDonald's Cup každoročne vyhlasuje MŠVVaŠ SR a spoluorganizujú ho Slovenský futbalový zväz a generálny partner spoločnosť McDonald's. Obľúbená športová značka PUMA s ďalšími športovými partnermi INTERSPORT Slovensko DEMI šport, i v spolupráci s generálnym partnerom, potešili malými darčekmi hráčov už od okresných kôl.

      Lucia Poláčeková z McDonald's Slovensko hovorí: „Sme veľmi radi, že sa nám podarilo v tomto školskom roku opäť spustiť v tradičnej podobe najväčší futbalový turnaj pre 1. stupeň základných škôl - McDonald's Cup. Žiaci a žiačky sa určite tešili na moment, keď s chuťou vybehnú na futbalové trávniky a zmerajú si svoje sily v zápasoch. Verte, aj my, organizátori, sme sa nevedeli dočkať malých futbalistov a futbalistiek, ktorí sa v tomto ročníku zapojili do McDonald's Cupu. Spoluorganizátori, partneri, učitelia, tréneri, ale aj rodičia sú opäť súčasťou našich turnajov, ktoré v týchto týždňoch budú naberať na intenzite.“

      Motivačná výhra pre víťaznú školu

      Krásne ceny čakajú aj na víťazov krajských kôl: na zlatých, strieborných a bronzových víťazov poháre, medaile a diplomy, kompletné sady futbalových dresov PUMA, ako aj ďalšie ceny pre všetky družstvá od partnerov McDonald's Cupu. Noví malí majstri Slovenska získajú hlavnú cenu, ktorou je v tomto roku finančný dar v hodnote 5 000 eur pre rozvoj pohybových aktivít a športu na víťaznej škole a vecné ceny pre každého hráča. 

      Žezlo patróna po Marekovi Hamšíkovi prebral druhým rokom Róbert Boženík, jeden z najmladších hráčov slovenskej A reprezentácie. Novou posilou McDonald's Cup tímu a zároveň motiváciou pre malé futbalistky je brankárka ženskej A reprezentácie Slovenska Mária Korenčiová: „Budem šťastná, ak aj s mojou pomocou budú na Slovensku vyrastať nové dievčenské a ženské futbalové talenty s ambíciou presadiť sa aj v reprezentačných výberoch, ale hlavne s láskou k futbalu a športu.“

      V mančafte musia byť aj futbalistky

      Ako už býva zvykom, aj v 23. ročníku turnaja McDonald's Cup platí, že vo futbalovom tíme musia byť aj dievčatá. Malé futbalistky nesmú byť zapísané len na súpiske, či sedieť na lavičke, ale musia sa aktívne podieľať na priebehu hry. Cieľom je zvýšenie povedomia a záujmu o dievčenský a ženský futbal. „Veríme, že turnaj dokáže nájsť a podporiť nové talenty a v dievčatách, samozrejme aj u chlapcov, vzbudí celoživotnú radosť a lásku k futbalu, športu a pohybu,“ dodáva Lucia Poláčeková, McDonald's.

      Podporiť záujem chlapcov a dievčat o kolektívne športovanie a futbal na základných školách sa rozhodli organizátori a partneri  McDonald's Cupu aj pomocou futbalových krúžkov s názvom „Po škole s McDonald's Cupom.“ Pilotný projekt prebieha od polovice marca 2022 na 30 základných školách. Krúžok futbalu prináša deťom ďalšiu možnosť pravidelnej pohybovej aktivity priamo na športoviskách základných škôl. Realizuje sa jedenkrát týždenne pre žiakov prvého stupňa vo veku od 8 do 11 rokov a vždy po vyučovaní.

      Viac sa o turnaji a futbalových krúžkoch dozviete na www.mcdonaldscup.sk, aj na FCB www.facebook.com/mcdcupsk, či na stránkach Slovenského futbalového zväzu www.futbalsfz.sk/mladez-a-rozvoj/grassroots/McDonalds-cup/ a FB @grassrootsSFZ.

       

      Link na stiahnutie fotiek za krajského kola: https://we.tl/t-2vM3OBtkyE

     • Krajské kolo Šaliansky Maťko

     • 27. apríla sa v priestoroch ZŠ Tbiliská 4 uskutočnilo krajské kolo tradičnej súťaže v prednese povestí Šaliansky Maťko J. C. Hronského. 23 účastníkov z 19 škôl vo veku 9-13 rokov súťažilo v troch vekových kategóriách. Mladí recitátori predstavili povesti z mnohých regiónov Slovenska. Pútavé, tajomstvom opradené príbehy nás odviedli do dôb minulých a pripomenuli nám, ako kedysi žili naši predkovia. Odznelo aj niekoľko povestí z nášho západoslovenského regiónu, dokonca s prvkami miestnych nárečí. Podľa vyjadrenia členov odbornej poroty bola úroveň súťaže vo všetkých troch kategóriách veľmi dobrá.

      Do celoslovenského kola tejto obľúbenej súťaže postupujú za Bratislavský kraj:

      1. kategória: Samuel Somorovský ZŠ Beňovského – BA 4

      2. kategória: Nela Kronauerová SpŠ Asiského – Malacky

      3. kategória: Alex Marek ZŠ Marcelyho – BA 2 .

      Srdečne im blahoželáme.

      Dúfame, že naša škola vytvorila pre účastníkov súťaže milé a organizačne dobre zabezpečené prostredie vrátane úvodného kultúrneho programu, pohostenia i technického servisu. Ďakujeme p. Luknárovej za sponzorské dary. Bodaj by takýchto vydarených podujatí pre žiakov bolo čoraz viac!

     • Projekt Čerstvé hlavičky

     • Vážení rodičia, škola sa prihlásila do projektu Čerstvé hlavičky

      O tom, ktoré základne a materské školy získajú ovocie a zeleninu na týždennej báze počas celého školského roka, rozhodne verejnosť hlasovaním.


      Informácie k hlasovaniu:

      Hlasovanie bude prebiehať od 28.4.-1.6.2022 na stránke www.cerstvehlavicky.sk

      Hlasovať:

      - môže ktokoľvek, po tom čo sa zaregistruje svojím emailom a telefónnym číslom na vyššie uvedenej stránke

      - môžete nielen cez počítač, ale aj cez smartfóny


      Návod ako sa zaregistrovať a hlasovať nájdete TU:     • BÁDANIE V RODINNÝCH ARCHÍVOCH

     • Dňa 24.03.2022 si na Filozofickej Fakulte Univerzity Komenského prevzali ocenenia žiačky a žiaci zo ZŠ Tbiliská za svoje BÁDANIE V RODINNÝCH ARCHÍVOCH.

      Projekt pre žiakov ôsmych ročníkov inicioval prof. Juraj Šedivý z Katedry archívnictva a PVH Filozofickej fakulty UK, ktorý pre pilotnú spoluprácu získal Základnú školu Tbiliská v Bratislave a jej učiteľa dejepisu PhDr. Ivana Chyláka. Spolu s Historickým ústavom SAV, ktorý zastupovala Marína Zavacká, PhD. a občianskym združením Bratislavské rožky, ktoré zastupovali Mgr. Eva Bolemant a Peter Janoviček, sa rozhodli usporiadať pre žiakov ôsmych ročníkov projekt, cez ktorý žiaci spoznajú príbehy svojich predkov a miest, kde žili.

      Cez pátranie po starých rodinných fotografiách a príbehoch sa podujali v žiakoch vzbudiť záujem o históriu a archívnictvo, zaznamenať spomienky najstaršej generácie a najzaujímavejšie príbehy či fotografie by radi zdokumentovali na historickom portáli PamMap.

      Do projektu sa zapojilo 70 žiakov. Stretnutie na fakulte sa konalo s vyše 40-timi úspešnými riešiteľmi, niektorými rodičmi a starými rodičmi. Všetci úspešní  riešitelia si prevzali diplomy a tí najlepší z najleších získali vecné ceny.

      Porota vybrala ako víťaznú prácu Veroniky Joštovej z 8.B, druhým miestom bol ocenený príbeh Matúša Oravca z 8.A a tretie miesto získala práca Mateja Sejáka z 8.C.

      Organizátori nabudúce chcú do projektu zapojiť viaceré základné i stredné školy v Bratislave a spraviť z tejto iniciatívy tradíciu, ktorá spojí generácie, pomôže zdokumentovať niektoré cenné historické pramene a možno aj inšpiruje pre štúdium archívnictva či historických vied.

      Viac na https://fphil.uniba.sk/o-fakulte/novinky/ziakov-sme-inspirovali-spoznat-dejiny/

     • PÁLENIE MORENY

     • V polovici marca 2022 sa na školskom dvore ZŠ Tbiliská v rámci školského klubu detí uskutočnila tradičná udalosť: pálenie Moreny.

      Tento zvyk má korene v predkresťanskom období, keď ľudia verili, že prírodu ovládajú nadprirodzené sily, ktorých konanie možno ovplyvniť. Morena symbolizovala zimu, preto ak ľudia chceli, aby prišla jar, museli ju zabiť, utopiť v potoku alebo upáliť.

      Žiaci ZŠ Tbiliská najskôr spolu recitovali báseň o Morene a potom uskutočnili veľký pochod okolo celého školského ihriska. Následne, za hlasného skandovania, bola konečne podpálená bábka, ktorá predstavovala Morenu. Keď dohorela, bolo to, čo z nej zostalo zaliate vodou. Žiaci sa týmto pradávnym spôsobom rozlúčili s dlhou zimou a s radosťou privítali jar.

     • Deň vody

     • Voda je základom života. Je preto správne, keď si jej význam a dôležitosť každoročne pripomíname 22. marca. Na tento deň totiž pripadá Svetový deň vody.

      Na našej škole sme si tento deň pripomenuli formou rovesníckeho vyučovania. Žiačky 8.B triedy si pripravili poučnú prezentáciu pre žiakov 5. a 6. ročníka. Žiaci sa dozvedeli mnoho zaujímavostí o vode a uvedomili si jej dôležitosť. Voda je totiž jedným z najväčších bohatstiev, ktoré nám naša planéta dáva.

      Na záver si žiaci svoje vedomosti, čo sa z danej hodiny naučili, overili pomocou kvízu. Tí, čo správne odpovedali, dostali aj sladkú odmenu.

     • Deň štastia

     • Medzinárodný deň šťastia sme v našej základnej škole na Tbiliskej ulici oslávili v pondelok 21.3.2022.

      Program tvorili triedne i celoškolské aktivity, ktoré deťom aj dospelým mali pomôcť uvedomiť si, že šťastie je mozaika drobných, každodenných maličkostí.

      Žiaci sa dohodli na triednej farbe oblečenia, takže od rána, keď zo školského rozhlasu začali znieť známe pesničky o šťastí, sa škola krásne a veselo “vymaľovala”. Po celý deň mali žiaci aj učitelia možnosť napísať svoje definície šťastia na veľký papier vo vestibule a vzájomne sa inšpirovať. Každý bol odmenený štvorlístkovým perníkom. Zapojili sa aj rodičia, ktorí svoje odkazy písali na panely vonku pred školou. Nezabudli sme, že aj šport hrá dôležitú úlohu a ovplyvňuje ako sa cítime, preto sa žiaci mohli zapojiť do aktivity Krokmi ku šťastiu. Žiaci sa pokúsili odhadnúť, koľko krokov na prechádzke prejdú ako trieda a koľko krokov prejdú spolu všetky deti škole počas celého dňa. Niektorí sa vybrali na prechádzku po Rači, niektorí až na Červený kríž, kde si spolu zaspievali obľúbenú pesničku “Keď si šťastný, ...”

      Aktivity boli naozaj rôzne a najmä tvorivé. Pevne veríme, že všetky činnosti prispeli k spokojnému a radostnému prežitiu neobyčajného školského dňa.

      Pozrite si našu školskú fotogalériu, fotky povedia viac ...

     • Sopky

     • Žiaci 5.ročníka preukázali svoju manuálnu zručnosť pri tvorbe modelov sopky. Pri realizácii aplikovali vedomosti z geografie o sopkách a sopečných javoch, použili rozmanité materiály a niektorí pokusmi predviedli simuláciu aktívnej činnosti sopky. Modely sopiek sú vystavené v našej škole a môžete si ich prezrieť aj v našej fotogalérii.

     • Okresné kolo Dejepisnej olympiády

     • 9.2. 2022 sa uskutočnilo okresné kolo DO online formou. Otázky boli z

      preberaného učiva, regionálnych dejín

      a témy na tento šk. rok: Pamiatky Unesco na Slovensku.

      Našu školu reprezentovali 4 žiaci.

      Všetci sa stali úspešnými riešiteľmi a dvaja vyhrali svoje kategórie.

      kategória F: 1. miesto Viktor Fajčík VI. B – úspešný riešiteľ

      kategória F: Filip Khandl VII. C – úspešný riešiteľ

      kategória C: 1. miesto Matej Horváth IX. A – úspešný riešiteľ

      Vatkers Oganyan IX. A – úspešný riešiteľ

      Víťaz kategórie C postupuje do krajského kola.

      Všetci úspešní riešitelia si môžu úspech uviesť v prihláške na strednú školu.

      Blahoželáme!

     • Oznam

     • Vážení rodičia,

      v školskom roku 2022/2023

      prihlášky na SŠ (štvorročné, päťročné, osemročné štúdium)

       vypĺňa elektronicky zákonný zástupca  cez Edupage pod svojimi prihlasovacími údajmi

      termín do 14. marca 2022.

      Podrobnejšie informácie na webe/žiaci a rodičia/výchovný poradca tu

     • Korčuľovanie

     • V týždni od 24.1. do 28.1.2022 sa boli žiaci 3.D korčuľovať v Aréne Pezinok. Pod vedením pani učiteľky, pani asistentky a za pomoci rodičov si to žiaci veľmi užili a spestrili si vyučovanie.

     • Malé obzretie za Vianocami

     • Každoročné tradičné školské vianočné trhy sa nakoniec v decembri 2021 z dôvodu pretrvávajúcej pandemickej situácie nemohli uskutočniť. Do poslednej chvíle sa naši žiaci pod vedením školských špeciálnych pedagogičiek Pajdlhauserovej, Rajecovej, Lapošovej a Komendovej na ne starostlivo pripravovali a opäť s veľkou radosťou vyrábali mydielka, papierových anjelov, maľovali na tašky, zdobili sviečky, ... Krásne výrobky nakoniec potešil

       

     • Študentský preukaz ISIC

     • Vážení rodičia

      predstavujeme Vám študentský preukaz ISIC, ktorý slúži ako doklad preukazujúci status žiaka denného štúdia na základnej škole. Preukaz prináša množstvo výhod nielen samotným žiakom ale aj Vám - rodičom.

      S preukazom môže žiak nakupovať a využívať služby s rôznymi celoročnými zľavami u partnerov nie len na Slovensku, ale aj v zahraničí, a tak denne šetriť vreckové a peňaženky rodičov. 

      Ak sa rozhodnete si preukaz ISIC klasik zakúpiť, použite link nižšie. Na výber máte plastový preukaz alebo jeho ekologickejšiu verziu, a to virtuálny preukaz (preukaz v mobile). Za preukaz sa platí ročný poplatok 10€, s tým, že teraz Vám ponúkame zľavový kód, heslo – „zstbiliska“ s ktorým kúpite preukaz do 10.1.2022 výhodnejšie.

       

      Link na zakúpenie ISIC karty je: Prihlásiť sa ‹ Objednaj-preukaz.sk — WordPress

      Heslo: zstbiliska 

       

      Tešíme sa, že spoločne môžeme prispieť k uľahčeniu študentského života.

      S pozdravom, 

      vedenie školy

     • 1.pomoc

     • Štvrtáci sa dnes zúčastnili školenia k poskytovaniu 1. pomoci. Vďaka Františkovi Majerskému a Michalovi Kubovčíkovi z OU Záchrana a Projektu SEPRP (Baštrng) a Nadácii NN ľuďom sa naučili poskytnúť prvú pomoc a použiť AED defibrilátor (Automatický Externý Defibrilátor), ktorý už onedlho bude umiestnený na budove školy. 

      Ďakujeme. 

     • STAVANIE IGLU

     • Zasnežený deň 09.12.2021 žiaci 3.A prvýkrát v školskom roku 2021/2022 využili na výstavbu snehového domčeka na dvore ZŠ Tbiliská. Žiaci 3.A sa tešia na ďalšie snehové zrážky v tomto školskom roku.

     • Mikuláš a jeho pomocníci

     • Aj tento rok chce Mikuláš prekvapiť a potešiť, čo najväčšie množstvo detí. Sám by však nezvládol zabaliť všetky balíčky so sladkým prekvapením. Preto si zavolal žiakov zo 7.C, ktorí s nadšením a odhodlaním jeho prosbu o pomoc prijali. Usilovne pracovali, aby ich snaha bola odmenená detskou radosťou.