• Záložka do knihy spojuje školy

• 2014

Október, Medzinárodný mesiac školských knižníc, venovala naša škola tradične knižkám a aktivitám spojených s čítaním. Jednou z nich je česko-slovenský projekt Záložka do knihy spája školy, do ktorého sme sa zapojili už piatykrát.

Veľmi sme sa potešili téme projektu MOJA OBĽÚBENÁ KNIŽKA, ako aj pridelenej českej partnerskej škole – Základná cirkevní škola v Kroměříži. Záložky vyrábalo 68 žiakov 1. stupňa pod vedením pani učiteliek Kolmanovej, Holováčovej a Polakovičovej a 104 žiakov 2. stupňa pod vedením pani učiteľky Dilongovej.

S partnerskou školou sme si na konci októbra vymenili krásne maľované záložky s motívmi postavičiek a výjavov z obľúbených knižiek detí, ako napr. O psíčkovi a mačičke, Slovenské rozprávky, Danka a Janka, Tri múdre kozliatka, Maťko a Kubko, Harry Potter, Malý princ, Pán prsteňov, Matilda... Slovenskí aj českí žiaci ukázali, že čítajú veľa a radi a aj výber knižiek bol veľmi bohatý.

S českou školou sa nám spolupracovalo veľmi dobre, komunikácia prebiehala v priateľskom a srdečnom duchu. Naši partneri nám k záložkám pribalili krásnu knižku s detskými ilustráciami Konštantína a Metoda, ktorú sme spolu so záložkami vystavili v školskej knižnici, kde sa momentálne nachádza aj predajná výstava kníh.

Pozri fotoalbum školy: TU

2013

Už štvrtýkrát sa naša školská knižnica prihlásila do medzinárodného projektu Záložka do knihy spája školy.

Téma bola veľmi zaujímavá, ale i náročná na spracovanie : Namaľuj mi svojho obľúbeného literárneho hrdinu.

Žiaci 2., 3., 5. a 6. ročníka pod vedením svojich pani učiteliek a vychováva-vateliek prijali našu výzvu a s chuťou sa pustili do práce. Postupne vznikali krásne, pestré záložky rôznych tvarov a veľkostí, ozdobené výšivkami i nožičkami. Mali podobu rozprávkových bytostí, zvieratiek a postavičiek z obľú-bených knižiek. Ich úsilie nebolo márne. Na každej záložke bolo vidno, že naši žiaci nielen radi maľujú, ale aj veľa čítajú.

28. októbra pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc sme 151 záložiek poslali  našej partnerskej škole  ZŠ a MŠ Studenec do Českej republiky.

Naši českí priatelia nám neostali nič dlžní a ich neskutočne krásne fóliou potiahnuté žáložky nás čakali po návrate z jesenných prázdnin v škole. K nim pribalili aj propagačný materiál o svojej škole a regióne – Libereckom kraji. Všetci ich budú môcť poobdivovať na predajnej výstavke kníh v knižnici.

2009

V rámci Medzinárodného mesiaca školských knižníc – október 2009, sa naša škola zapojila do česko-slovenského projektu Záložka do knihy spojuje školy.
          Cieľom projektu bolo nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými a strednými školami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh, ktoré žiaci vyrobili ľubovoľnou technikou.
          Našou partnerskou školou sa stala Základná škola v Pliešovciach, pretože sa prihlásilo oveľa viac slovenských škôl ako českých.
          Do projektu sa zapojilo 32 žiakov 5., 7. a 8. ročníka z našej školy a 32 žiakov 9. ročníka
          z Pliešoviec. Záložky vyrábali v rámci hodín výtvarnej výchovy, ale i individuálne doma.
          Po ich vzájomnej výmene s partnerskou školou sme zorganizovali 5.11.2009 slávnostné stretnutie v školskej knižnici, kde všetci zúčastnení dostali krásnu, originálnu záložku od našich nových priateľov, ktorú si vložia do svojej rozčítanej knižky alebo do tej, ktorú si požičajú tento mesiac v školskej knižnici. Najväčšiu, ozdobenú obrázkami Pliešoviec, Sásy a Bzovskej Lehôtky, sme vložili do knihy návštev v našej knižnici ako spomienku na toto pekné podujatie.