• 2015/2016

    •        OZNÁMENIE :
      
     Vážení rodičia,
     neustále evidujeme  výskyt vlasovej vši medzi žiakmi.
          Žiadame Vás, aby ste pravidelne kontrolovali vlasy svojho dieťaťa a v prípade výskytu parazitov /vši, hnidy/  vykonali ošetrenie aj hygienické opatrenia v domácnosti /vypranie posteľnej bielizne, uterákov atď./.
         V lekárni možno zakúpiť rôzne   prípravky na parazity napr.:
     PARASIDOSE – šampón
     DEPAROE – vlasová kúra
     DIFFUSIL – spray v kombinácii so šampónom
     CAPISSAN alebo ARANIT šampón

     POZOR! Dieťa s parazitmi ostáva doma a do školy sa vráti až na písomné odporúčanie   detského lekára.
      
     -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

     Do Vašej pozornosti Vám dávame NOVINKU účinný prostriedok HEDRIN proti všiam i hnidám, ktorý sa líši od iných  prípravkov hlavne tým, že:  

     •     je účinný na vši aj hnidy

     •     nevzniká naň rezistencia

     •     je vhodný aj pre deti do 3 rokov aj tehotné ženy

     •     hnidy nie je potrebné vyčesávať

      Na trhu sú dostupné prípravky na ničenie vší prevažne na chemickom princípe. Ich účinnosť je rôzna a často spôsobujú nepríjemné vedľajšie účinky – zápach, alergie, znížený účinok po opakovanej aplikácii - rezistencia, atď.
     Novým riešením tohto problému je mimoriadne účinné ničenie vší – na fyzikálnom základe, kedy je aj pri opakovanom použití rezistencia vylúčená.

     V lekárňach je k dispozícii prípravok HEDRIN, ktorého účinnou zložkou je nedráždivý dimetikon (bežná súčasť kvalitných kozmetických prípravkov) vo vhodnom nosiči cyklometikon, ktorý sa po asi 1 hod. odparí. Vši a hnidy sú fyzikálnym spôsobom ničené – aplikáciou prípravku na ich povrch sa zabráni ich dýchaniu, znemožní im vylučovanie tekutín, voš následne praská a hynie. Takto je živá voš definitívne zničená.

     HEDRIN má mimoriadne účinky aj na hnidy, nepriedušne ich obalí, hnidy následne hynú a po aplikácii ľahko vypadávajú, nie je teda potrebné ich namáhavo vyčesávať! V prostredí mimo hlavy nemôžu prežiť, nakoľko k životu potrebujú teplo (min. 34 °C) a vlhkosť. Voš sa neprenáša bielizňou, vankúšom ani posteľnou bielizňou. Riedka konzistencia HEDRIN roztoku umožňuje rýchlu, jednoduchú a šetrnú aplikáciu, jedno 100 ml balenie vystačí na 4 až 6 detských hlavičiek, podľa dĺžky vlasov. Prípravok je zdravotne neškodný, pokožku nedráždi, použitie je odporúčané aj pre deti a tehotné ženy.

     Nová forma v spreji umožňuje rýchlu a praktickú aplikáciu kdekoľvek, aj pri organizovaných podujatiach. 

     Ku každému baleniu je pribalený špeciálny hrebeň na vši, ktorý slúži na diagnostiku prítomnosti vši v detskej hlavičke, nie je teda určený na vyčesávanie, nakoľko hnidy nie je potrebné vyčesávať.

      

     Regionálny úrad verejného zdravotníctva Prievidza
     http://www.ruvzpd.sk    mail:ruvzpd@uvzsr.sk
      

     Pedikulóza - zavšivenie - opatrenia, ktoré je nutné vykonať

      

      

     Pedikulóza - zavšivenie sa vyskytuje na celom svete, postihuje ľudí všetkých vekových skupín, hlavne však deti. Pôvodca pedikulózy voš detská (Pediculus capitis), cudzopasník živiaci sa krvou hostiteľa, je schopný parazitovať iba na človeku.

     Žije vo vlasatej časti hlavy, ale aj napr. v obočí, brade, fúzoch. Samček dosahuje veľkosť 2-3 mm, samička 2,9-3,5 mm. Voš detská má ústne ústroje prispôsobené k bodaniu a saniu. Živí sa prúdiacou krvou, za prirodzených podmienok prijíma potravu každé 2-3 hodiny. Samičky kladú denne 3-4 vajíčka (hnidy) ku koreňom vlasov pevným prakticky nerozpustným tmelom. Z vajíčok sa liahnu larvy (pri teplote 25 ˚C za 13-19 dní, pri teplote 30˚C za 7-14 dní). Vývoj vší z vajíčok cez larválne štádia až k dospelému jedincovi trvá priemerne 20 dní, jeho dĺžka závisí od teploty (pri teplote 28-30˚C trvá vývoj 18-22 dní, pri 37˚C 14-15 dní).

     Vajíčka (hnidy) zostávajú na vlasoch i po vyliahnutí vší. Živé hnidy sú žltobiele s rozmermi 0,8x 0,3 mm, po vyliahnutí sú priesvitné. Na vrchole hnidy je viečko, ktorým vyliahnutá voš vylezie. Dospelé samičky žijú priemerne 3 týždne. Za život nakladú asi 100-140 vajíčok.

     Keďže voš detská parazituje len na človeku, zdrojom nákazy je zavšivený človek. Od zavšiveného zdroja je možný prechod na nového hostiteľa od začiatku zavšivenia až do doby jeho likvidácie.

     Prenos

     Vši sa šíria v ľudskej populácii hlavne pri priamom styku, zväčša v kolektívoch (rodina, predškolské a školské zariadenia, ubytovne), ale v menšej miere aj prostredníctvom rôznych predmetov (hrebeňov, kefiek, čiapok, šálov, osobnou alebo posteľnou bielizňou). Ak sa dostanú vši na golier odevu, môžu preliezať aj na šaty druhých osôb v spoločných skrinkách, šatniach.

     Diagnostika

     Na diagnostiku zavšivenia slúži dôkladná prehliadka vlasov, pri ktorej hľadáme hnidy a vši. Charakteristickým miestom nálezu hníd je hlavne časť hlavy za ušnicami a zátylkom. Jediným spoľahlivým dôkazom trvajúcej zavšivenosti je nález živých lezúcich vší.

     Všeobecným predpokladom boja proti zavšiveniu je osobná čistota a častá výmena osobnej a posteľnej bielizne. V prípade výskytu je nutné včasné zahájenie dezinsekčnej akcie (zneškodnenie lezúcich vší a hníd účinným dezinsekčným prostriedkom), ktorú je nutné vykonať v celom kolektíve, t.j. aj u zdravých členov triedy, rodiny. Súčasne je nutné zahubiť i vši, ktoré sa môžu vyskytovať na pokrývkach hlavy, hrebeňoch, kefkách, bielizni a ďalších predmetoch, s ktorými prišla hlava zavšivenej osoby do styku.

     Opatrenia, ktoré je nutné vykonať

     • U všetkých detí a pedagógov v triede a ich všetkých rodinných príslušníkov je nutné umyť vlasy šampónom proti všiam dostupným na trhu – Parasidose, presne podľa návodu výrobcu, alebo dezinsekčným sprayom Diffusil H. Šampón aplikovať na mokré vlasy masírovaním vlasovej pokožky, nechať pôsobiť 3 minúty a opláchnuť čistou vodou. Šampón aplikovať druhýkrát, nechať pôsobiť 3 minúty a dôkladne opláchnuť čistou vodou. Na dosiahnutie požadovaného výsledku sú tieto 2 po sebe idúce aplikácie nevyhnutné. Dôležité je aplikovať túto kúru naraz a u všetkých členov kolektívu (triedy aj jednotlivých rodín), t. j. dohodnúť si napr. konkrétny víkend. Ak sa táto kúra neaplikuje u všetkých a v rovnakom čase, môže dochádzať k ďalšiemu prenosu. K zaisteniu spoľahlivého účinku (k likvidácii lariev vyliahnutých z hníd, ktoré predsa len prežili) je potrebné použitie šampónu po 14 dňoch opakovať. Na trhu sú k dispozícii aj iné prípravky napr. Devos – vlasový gél, Jacutin gel, Nemoxan – kondicionér, prípadne podľa aktuálnej ponuky. Ich použitie je však vždy nutné kombinovať s použitím šampónu. Uvedené prípravky sa dajú objednať v lekárni (distribúciu zabezpečuje napr. firma Unipharma). Sú aj prípravky na lekársky predpis, ktoré predpisuje odborný kožný lekár.Osobnú a posteľnú bielizeň je nutné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť.

     • Čiapky, šatky, šály a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť je nutné vyprať min. v 2 cykloch pri doporučených teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, prip. postriekať prípravkom Biolit na lezúci hmyz.

     • Matrace, žinenky používané v škole postriekať Biolitom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia a min. 3-4 dni nepoužívať.

     • Predmety prichádzajúce do priameho styku s vlasmi (hrebene, kefky) je potrebné ošetriť prípravkom Biolit na lezúci hmyz, prípadne namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo, Chloramín, Persteril).

     • Zásadné je zabezpečenie vysokej úrovne osobnej hygieny. Každý člen kolektívu musí používať vlastné predmety osobnej hygieny (uterák, hrebeň) a zabrániť ich vzájomnému požičiavaniu. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy.

      

     Poznámka:

     Pedikulóza je parazitárne ochorenie, ktoré nezanecháva imunitu. Po kontakte so zavšivavenou osobou môže dieťa opakovane dostať vši aj po predchádzajúcom odvšivení. Do školských kolektívov sú vši najčastejšie dovlečené z mimoškolského prostredia. Je dôležité, aby rodičia poznali kamarátov svojho dieťaťa, s ktorými sa schádza vo voľnom čase (úzky kontakt detí pri počítačoch, hrách, pieskoviskách, návštevách domácností a pod.). Dieťa sa môže opakovane infikovať od svojich kamarátov a opätovne zavliecť vši i do školského kolektívu.