Novinky

     • Avion - vystúpenie

     • V spolupráci s nákupným centrom Avion sme spestrili a oživili priestory gastro pasáže vianočným vystúpením našich žiakov, kde sme tancovali, spievali, hrali na flautách, prednášali a zahrali aj známu a obľúbenú rozprávku Popoluška. Tejto akcie sa zúčastnili  triedy 1.B, 1.C, 1.D, 1.E, 3.B, 3.C, 4.B, dievčatá zo 4.C, dievčatá z 5.B, Kristínka Straková svojim sólo vystúpením z triedy 5.C v sprievode svojich rodičov a učiteľov. Týmto milým programom sme uponáhľaným ľuďom priniesli vianočnú atmosféru a na chvíľku ich zastavili a zaujali.

      Všetkým želáme krásne Vianoce!

     • Šaliansky Maťko

     • Dňa 09.12.2019  ( v pondelok )sa v našej škole uskutočnila recitačná súťaž v prednese slovenských povestí Šaliansky Maťko. V prvej kategórií súťažilo 20 žiakov 2. a 3. ročníkov. Prvé miesto získala Hannah Michalková z III.B triedy, druhé miesto Vanesa Mateičková z III.A triedy a tretie miesto Nellka Straková z III.C triedy.

      Porota udelila pochvalu za pekný prednes trom žiakom. Adamovi Kováčovi a Gregorovi Záleskému z II.B triedy a Terezke Smatanovej z III.D triedy.

      Víťazom srdečne blahoželáme.                                    

     • Šaliansky Maťko – školské kolo

     •  

      Bola raz jedna malebná krajina – Slovensko sa zvala.

      V nej malé mestečko Šaľa. A tá Šaľa Šalianskeho Maťka Jozefa Cígera Hronského mala a ZŠ

      Tbiliská do tejto recitačnej súťaže svojich žiakov zapájala.

      Stalo sa tak i tento rok 9. decembra 2019, kedy si 38 žiakov zmeralo svoje sily v troch

      kategóriách, z ktorých víťazi postúpili do okresného kola nasledovne:

      I. kategória:

      1. miesto: Hannah Michalková         3. B

      2. miesto: Vanesa Mateičková          3. A

      3. miesto: Nellka Straková                3. C

      II. kategória:

      1. miesto: Viktor Cintula                   4. D

      2. miesto: Nelka Hullová                   4. C

      3. miesto: Kristínka Straková            5. C

      III. kategória:

      1. miesto: Peter Mášek                      6. C

      2. miesto: Erik Pirháč                        7. B

      3. miesto: neudelené

      Všetkým recitátorom ďakujeme za účasť a víťazom želáme veľa šťastia v okresnom kole.

     • Vianočný les – projekt BKIS

     • Už po tretíkrát sa naši žiaci zapojili do projektu BKIS s názvom Vianočný les. Ručne vyrábanými ozdobami okrášlili dňa 6. 12. 2019 stromček na Primaciálnom námestí.

      Charitatívna myšlienka projektu oslovila tento rok žiakov 4. C triedy, ktorí neváhali vymeniť teplučkú triedu za zimu a chlad.

      Osviežení detským vianočným punčom, ktorý neodmysliteľne patrí k vianočnej atmosfére, sa po dobre odvedenej práci a návšteve vianočných trhov vrátili do školy s pocitom spokojnosti pri srdci, ktorý dokáže zahriať viac ako horúci čaj.

     • Vianočná akadémia

     • Vážení rodičia, srdečne Vás pozývame na Vianočnú akadémiu. Deti si pre Vás chystajú program a tešia sa na Váš potlesk a uznanie. Z dôvodov veľkého počtu žiakov a množstva pripravovaných čísel sme museli pristúpiť k rozdeleniu ročníkov:

      Vystúpenie 3. - 9. ročníkov: 11. decembra 2019 o 18:00.

      Vystúpenie 1. - 2. ročníkov: 12. decembra 2019 o 17:00

     • Mikuláš

     • V piatok 6.12.2019 zavítala mikulášska nálada aj na Základnú školu Tbiliská 4. Už  ráno bolo na učiteľoch i na žiakoch badať, že to nie je len ďalší deň v škole. Panovala tu sviatočná nálada, akoby sa duch Sv. Mikuláša vznášal nad učiteľskými katedrami i žiackymi lavicami.

      Pri vchode do budovy školy už prichádzajúcich žiakov čakal Mikuláš so svojimi pomocníkmi. Žiaci ešte pred prvým zvonením zaplnili tabule klasickými i originálnymi mikulášskymi rýmovačkami o neskúšaní a neučení sa, ktorými sa snažili obmäkčiť učiteľov.

      Zazvonenie na prvú hodinu oznámilo Mikulášovi, čertíkom a anjelikom, že sa môžu vybrať do tried. Na prvom stupni ich detičky už očakávali.  Nespustili oči z malého predstavenia, ktoré si pre nich Mikuláš pripravil.  Následne ho ale prekvapili svojimi vynikajúco nacvičenými básničkami alebo pesničkami. Na druhom stupni sa však Mikuláš stretával s deťmi menej ochotnými spievať, ale zato ho pobavili v každej triede nejakou vtipnou anekdotou.  Mikuláš všetkých odmenil sladkou maličkosťou.

     • Tvorivé dielne 2019

     • V stredu 4. decembra sme sa v hojnom počte stretli pri milej akcii školy na predvianočných tvorivých dielňach. Pani učiteľky si pre detičky pripravili rôzne aktivity, spolu ich vyrábali,  neformálne sa porozprávali s rodičmi a pri príjemnej vianočnej hudbe a výbornom vianočnom punči si nachvíľu oddýchli v tomto krásnom predvianočnom čase.

     • 1. december - Svetový deň boja proti AIDS

     • Každý rok si 1. decembra pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Táto choroba je veľmi zákerná a týka sa každého z nás. AIDS a vírus HIV spôsobuje ľuďom utrpenie už veľmi dlho. Žiaľ, je nevyliečiteľná a liek na ňu neexistuje. Kampaň Červené stužky je zameraná na tento problém a je venovaná mladým ľuďom. Včasné odhalenie AIDS je nevyhnutné na predlženie života. Na túto chorobu zomrelo viac ako 330 000 detí, ktoré za to zvyčajne nemohli, lebo sa tak už buď narodili, alebo túto chorobu získali cez materské mlieko. Aj naša škola sa zapojila do tejto kampane, ktorej cieľom je informovať ľudí o AIDS a HIV. Projektový deň sa konal 2.12.2019. Pri vstupe do budovy školy členovia Školského parlamentu pripínali červené stužky prichádzajúcim učiteľom a žiakom. Žiaci ôsmeho ročníka pripravili poučné prezentácie pre starších žiakov.

     • Bábkové divadlo

     • Dňa 28.11. žiaci 5. a 6. ročníka navštívili Bratislavské bábkové divadlo, kde sa zúčastnili predstavenia Popolvár.“ Ako je to možné, že sa z hanby rodiny stane hviezda krajiny, čo zachráni princeznú aj pred mocným černokňažníkom? Popolvár je záhadou. Možno si len neveril a nikto neveril jemu. „ Žiakom sa predstavenie veľmi páčilo.

     • TAJNÝ DENNÍK ADRIANA MOLA

     • V piatok 15.11.2019 sa naši siedmaci a ôsmaci zúčastnili divadelného predstavenia s názvom TAJNÝ DENNÍK ADRIANA MOLA. Po osviežujúcej rannej prechádzke sa stretli žiaci rôznych škôl v Štúdiu L+S. Hra začínala veľavravným citátom hlavného hrdinu Adriana: ,,Prvých 14 rokov je najťažších,“ kedy sa všetci v publiku zoznámili s talentovaným hercom Dávidom Hartlom, či inými známymi slovenskými hercami, ako Kamil Kollárik či Dušan Kaprálik. Adrianovu mamu stvárnila výborná Edita Borsová. Srdcia všetkých žiakov si bezpochyby získala postava Psa, ktorého neskutočne vtipným a originálnym spôsobom zahral skvelý Kamil Kollárik. Ten sa ujal dvojroly – ako pán Lucas a Pes rodiny Molových.

      Príbeh o Adrianovi je notoricky známe dielo britskej prozaičky Susan Lillian Townsendovej, ktorá vytvorila svet Adriana Mola už v roku 1982. Tento príbeh vznikal tajne, pôvodne napísané príbehy odkladala do šuplíka a zverejnila ho až na popud svojich detí. Po vydaní knihy v roku 1982 sa stala svetovým bestsellerom a bolo predaných okolo dvoch miliónov výtlačkov. Dokonca vzniklo i čítanie na pokračovanie, ktoré pripravilo rádio BBC a kniha bola prerobená na muzikál. Môžete si pozrieť i seriál z roku 1986.

      V prípade, že chcete bližšie spoznať myšlienkové pochody tajného inteligenta, Adriana, či sa stretnúť Pandorou – dievčaťom nápadne pripomínajúceho Hermionu z Harryho Pottera, Psa, ktorý nemá problém si zafajčiť a ožíva po užití dávky alkoholu, neváhajte a choďte do L+S, kde tento skvelý, vtipný a stále aktuálny príbeh zahrajú skvelí herci z divadla Ludus. To, že príbeh zaujal, dokazujú projekty žiakov 7.A, ktorí sa o videnom rozprávali celú cestu domov v električke a verím, že svojimi rozbormi (niektorí žiaci 7.B dokonca i v ANJ) zaujali aj cudzích spolucestujúcich.

     • Školské kolo ANJ

     • Dňa 22.11.2019 sa na pôde našej základnej školy konalo školské kolo Olympiády v anglickom jazyku. Olympiády sa zúčastnilo 23 žiakov z rôznych ročníkov. Žiaci súťažili v troch kategóriách, v ktorých sa zúčastnili 4 žiaci 5.ročníka, 2 žiaci 6. ročníka, 5 žiakov 7. ročníka, 9 žiakov 8. ročníka a 3 žiaci 9. ročníka. Po úvodnom kole v písaní gramatiky a počúvania textu, či práce so slovíčkami, do ďalšieho kola postúpili 3 žiaci v 1. kategórii a 12 žiakov v 2. kategórii a 1 žiak v 3. kategórii. Súťažiaci si vyskúšali svoje komunikačné zručnosti v dvoch kolách, a to vo vytváraní príbehu a v rolovej dialógovej hre. Obe súťažné kolá viedol pán Tracy Lessan, ktorý participoval v každom dialógu. Žiaci predviedli a obhájili svoje zručnosti v hranom dialógu, kde sa vžili do role lekára, či hrali mladšieho brata svojmu staršiemu súrodencovi. V 1. kategórii sa na 1. mieste umiestnil Jakub Kapišinský, 2. miesto získal Adam Koller a napokon, 3. miesto vyhrala žiačka Mirka Aminová. V 2. kategórii sa na prvej priečke umiestnila žiačka z Veronika Veselská, druhú priečku získal Eduard Sedláček a 3. miesto vybojoval Šimon Gerhat. V 3. kategórii vyhrala žiačka Sofia Halinkovičová, ktorá postupuje priamo do krajského kola. Všetkým umiestneným srdečne blahoželáme a víťazom všetkých kategórií držíme palce v okresnom kole, ktoré sa uskutoční 15.1.2020 opäť na našej škole.

     • Projektový deň k 30. výročiu Nežnej revolúcie

     • 22. novembra 2019 si žiaci IX. B Karolína, Nikola, Sára a Boris pod vedení p. uč. dejepisu pripravili pre svojich spolužiakov 2. stupňa projektový deň k  30. výročiu Nežnej revolúcie. Bolo to rovesnícke učenie – starší žiaci si naštudovali  problematiku a snažili sa informácie sprostredkovať ostatným spolužiakom. Spätná väzba na záver potvrdila, že všetci vedeli odpovedať na otázky prezentujúcich. Za zvukov piesne „Sľúbili sme  si lásku, sľúbili vravieť pravdu len, sľúbili sme si vydržať sľúbili sme si nový deň “ od Iva Hoffmana  vchádzali do pripravenej učebne jednotlivé triedy 2. stupňa, kde ich vítali menovaní žiaci a štrngali kľúčmi. V prezentáciach ich potom oboznámili s udalosťami, ktoré nazývame Nežná revolúcia. Demonštráciou študentov 17. decembra 1989 k Medzinárodnému dňu študentstva, ktorá bola štátnou mocou brutálne rozohnaná a dala masy o pohybu. K demonštrujúcim študentom sa pridali zhromaždenia umelcov, novinárov, vedcov, disidentov  i občanov. Udalosti vyústili 27. novembra 1989 do dvojhodinového  generálneho štrajku vo všetkých väčších mestách krajiny,  kde zúčastnení  občania žiadali zmeny v štáte ( slobodné  voľby, koniec  vlády jednej strany,  slobodu slova, voľnosť cestovania do zahraničia, slobodu vyznania viery, amnestiu politickým väzňom, odstúpenie prezidenta G. Husáka, demokratizáciu celej spoločnosti).   Na Slovensku vznikla Verejnosť proti násiliu a v Čechách Občianske fórum. Postupne udalosti na podporu študentov a na vyjadrenie odporu voči socialistickému zriadeniu nadobúdali väčší rozmach, až vyústili do pádu režimu. Bol zrušený článok o vedúcej úlohe komunistickej strany.  Komunistická vláda odstúpila, bola vymenovaná nová vláda, prezident G. Husák podal demisiu, novým predsedom Federálneho zhromaždenia sa stal A. Dubček – významná osobnosť Pražskej jari. Udalosti sa zavŕšili 29. decembra 1989 zvolením Václava Havla za prezidenta Československa. Hovorili o symboloch nežnej revolúcie – štrngajúcich kľúčoch, piesňach, budajke. Miestnosť vyzdobili heslami tej doby ( Pravda zvíťazí, Máme holé ruky, Utvorte koridor, Odstúpte, Nechceme násilie...). Predstavili významné osobnosti danej doby: V. Havel, M. Kňažko, F. Gál, J. Budaj, Z. Mistríková. Ďalšími, nemenej dôležitými  osobnosťami  boli študenti  a všetci tí, ktorí sa zaslúžili o našu SLOBODU...

     • Hodina deťom

     • Dňa 14.11.2019 sa naša škola pod záštitou ministerstva vnútra Slovenskej republiky, zapojila do verejnej zbierky nadácie s názvom Nadácia pre deti Slovenska Hodina deťom 20. ročník.

      Tento rok sa niesla pod heslom: Urobte s nami niečo veľké, podporte malé decká.

      Nadácia pre deti Slovenska je jedna z najväčších mimovládnych neziskových organizácií s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na pomoc deťom a mladým ľuďom. Špeciálne pomôcky a rehabilitácie, terapia s koníkmi a psíkmi, pomoc psychológov, tvorivé dielne, animátori venujúci sa deťom vtedy, keď na ne nik iný nemá čas, zmeny v školskom prostredí … Každý váš príspevok pomáha meniť životy detí a mladých ľudí k lepšiemu v tom, čo potrebujú.

      Všetkým, ktorí prispeli do pokladničiek v sume 171,81€, v mene detí Slovenska ĎAKUJEME!!!

     • Bubnovačka

     • Na dôležitosť ochrany detí pred násilím na našej škole zaznela myšlienka podujatia "Aby bolo deti lepšie počuť  19. novembra v čase od 10.00 do 11.00 h v hlasnom rytme bubnov. Zapojilo sa cca 200 žiakov s pani učiteľkami prvého stupňa. S rytmom bubnujúcich nám už druhý rok pomáha Tono Gúth a Jano Boldiš z kapely La3noCubano.

     • EXKURZIA Košariská – Brezová pod Bradlom - Mohyla na Bradle

     • 24.októbra 2019 žiaci deviateho a 14 žiakov ôsmeho ročníka navštívili významné miesta našej národnej histórie. Navštívili Múzeum M. R. Štefánika, ktoré je v jeho rodnom dome v obci Košariská. Lektor vo svojom výklade hovoril o jeho živote i ďalších zaujímavostiach a o jeho podiele na vzniku ČSR. Potom nasledovala návšteva Domu Dušana Jurkoviča v Brezovej pod Bradlom. Žiaci sa dozvedeli zaujímavosti o živote tohto najvýznamnejšieho slovenského architekta a oboznámili sa s jeho tvorbou na Slovensku i v zahraničí. Najvýznamnejším dielom Dušana Jurkoviča je Mohyla na Bradle, ktorej maketu si žiaci prezreli a vypočuli odborný výklad  priamo v múzeu. Na vrchol Bradla smerovali kroky účastníkov exkurzie na záver – prezreli si Mohylu M. R. Štefánika – najvýznamnejšieho Slováka.

     • Putovanie odpadu – tretie a štvrté ročníky

     • V októbri 10. a 24. žiaci 3. a 4. ročníka absolvovali vyučovaciu hodinu pod vedením lektorky z EKOCENTRA Daphne. Spoločne diskutovali a hľadali cesty ako zabrániť neustálemu zvyšovaniu množstva odpadu na Zemi. Vedeli  odpovedať na otázky: Kam putujú odpady z nášho koša? Existuje len jedna cesta? Ako ju môžeme ovplyvniť? Vieme my sami prispieť k zníženiu množstva vyhodených vecí?...

     • ÚĽUV a vlastivedná vychádzka po Starom Meste

     • Dňa 23. októbra 2019 sa žiaci 2.E zúčastnili programu Škola remesiel v Ústredí ľudovej umeleckej výroby na Obchodnej ulici v Bratislave. Po skončení programu sa žiaci vydali na vlativednú vychádzku Starým Mestom, počas ktorej absolvovali výklad o pamätihodnostiach Bratislavy.

       

      Mgr. Ivan Chylák

     • Olympiáda zo slovenského jazyka

     • Dňa 22.októbra sa žiaci ôsmeho a deviateho ročníka zúčastnili Olympiády zo slovenského jazyka. Mala dve časti, písomnú a ústnu. V písomnej práci si overili svoje poznatky zo slovenského jazyka. V ústnej časti si vyskúšali svoju tvorivú predstavivosť, ktorú potrebovali na dokončenie krátkeho textu.

      Ďakujeme všetkým účastníkom a gratulujeme víťazom.

       

      Víťazi: 1. miesto :  Nina Tordová z 8.B
                  2. miesto :  Soňa Štefanidesová z 8.B

                  3. miesto :  Michaela Slivová z 8.A