Odo dňa 13.10.2021 prebieha v Základnej škole Tbiliská súťažný projekt 'Rodinné archívy alebo Čo zažili naši starí rodičia' do ktorého sa môžu zapojiť všetci žiaci našej školy. V rámci projektu sa súťaží o prospechové, vecné a zážitkové ceny. Súťažný projekt na našej škole organizuje Filozofická fakulta Univerzity Komenského + o.z. Bratislavské rožky.
Súťažný projekt žiakom ôsmeho ročníka odprezentoval hosť Prof. PhDr. Juraj Šedivý, PhD. z Katedry archívnictva a pomocných vied historických Filozofickej Fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Spolu s učiteľom dejepisu PhDr. Ivanom Chylákom zadali žiakom ôsmeho ročníka našej školy zadanie súťažného projektu. Do súťažného projektu sa môže zapojiť hociktorý žiak našej školy a to nasledovným spôsobom:
Čo?
S pomocou rodičov a starých rodičov priprav digitálne projekty o svojich predkoch a miestach, kde žili. Ideálne je zachytiť miesta, ktoré sa medzičasom zmenili, alebo zanikli a udalosti, aké dnes bežne nezažijeme (prechod vojnového frontu, presídľovanie po vojne, znárodnenie, menová reforma, stavby mládeže, vojenčina, brigády, manifestácie, invázia 1968, valutové doložky pri cestách do zahraničia, tuzex, oblečenie na zábavy a diskotéky a pod.)
Ako?
V programe Word vytvor krátke životopisy niektorých svojich predkov. V životopisoch spíš, čo zaujímavé zažili Tvoji blízki alebo vzdialenejší príbuzní (minimálne 2 strany bez obrázkov, veľkosť písma 12, riadkovanie 1,5),
+ pokiaľ to bude možné, tak vytvor audio- alebo ešte lepšie videozáznam z rozhovoru s Tvojimi príbuznými o zaujímavých udalostiach v ich živote (odovzdať môžeš napr. vo formáte .avi, .mp4 a pod.),
+ oskenuj alebo odfoť fotografie a/alebo dokumenty z rodinných archívov, ktoré ich rozprávanie alebo životopisy ilustrujú, prípadne zaznamenávajú časti Bratislavy či iných miest, ktoré dnes už neexistujú, alebo sa zmenili (napr. rodný dom predkov alebo ulica či mestská štvrť, kde žili a ktoré sa medzičasom zmenili, ich pracovisko, ktoré už neexistuje atď.). K fotografiám vytvor vo Worde krátke popisy, čo na nich je (napr. prvú fotku nazvi Foto_01 a vo Worde napíš Foto_01: Môj dedko Juraj Príkladný na stavbe mládeže v Banskej Štiavnici – 3. júna 1954).
Wordový súbor s životopismi + wordový súbor s popismi fotiek + zdigitalizované fotky + prípadne aj nahrávku rozhovoru spakuj do jedného balíka a pošli svojmu učiteľovi dejepisu. Pozor – poslať môžeš len také fotky a texty, s ktorými starí rodičia súhlasia – daj im to preto pred poslaním prečítať alebo vypočuť či pozrieť!
Kedy?
do 15. decembra 2021 – pošli text, ktorý si spísal vo Word-e o svojich predkoch + fotografie s popismi + prípadný audio/video záznam na ivan.chylak @zstbiliska.sk ,
do 31. januára 2022 prezrie komisia archivárov a historikov doručené projekty a vyhlási výsledky, ktoré budú odovzdané vo februári 2022 v slávnostnej sieni FiF UK.
Načo?
V prvom rade pre dobrý pocit starých rodičov, ktorých záujem ich vnučky/vnuka určite poteší. V druhom rade pre vnukov/čky, ktorí si možno raz – keď budú starší – budú s nostalgiou na tieto rozhovory spomínať. A v neposlednom rade pre spoločnosť ako takú – ide nielen o úctu k starším ale aj o to, aby sa spomienky najstaršej generácie nestratili len tak. A na zahodenie nie je ani ocenenie – projekty bude totiž hodnotiť odborná komisia z Univerzity Komenského, o.z. Bratislavské rožky a ZŠ Tbiliská 4. Autori najlepších 10 projektov z každej triedy získajú jednotku z dejepisu + v rámci školy:
- 1. cena – tablet + exkurzia pre celú triedu do mestského archívu (možnosť oboznámiť sa s cennými originálmi) + kniha Dejiny BA + sprevádzanie po Starom Meste pre rodinu a priateľov (do 15 ľudí),
- 2. cena – bezdrôtové slúchadlá + exkurzia pre víťaza a 2-3 kamarátov do archívu
- 3. cena – torta + exkurzia pre víťaza.
Pre prípadné bližšie info: Prof. PhDr. Juraj Šedivý, PhD. – juraj.sedivy@uniba.sk
Príklad krátkeho životopisu – https://www.pammap.sk/?ludia=74801
Príklad zaujímavej udalosti, čo zažili pamätníci:
https://www.pammap.sk/sukromne-zbierky/sukromna-zbierka-anny-erdelskej-rod.-pencakovej/video-rozhovory/videointerview5bombardovanie-bratislavy?material=25
alebo
https://www.pammap.sk/buxus/generate_page.php?page_id=89377material=25
Cieľ: povzbudiť budovanie rodinných archívov a pri najzaujímavejších, s ich písomným súhlasom, umožniť zachovanie pamiatky našich predkov aj na historickom portáli PamMap.