• Beseda so spisovateľkou Gabrielou Futovou

          • Dňa 22. júna sa uskutočnila beseda v priestoroch školskej knižnici so spisovateľkou kníh pre deti Gabrielou Futovou. Zúčastnili sa jej žiaci III. B a IV. B triedy.  Spisovateľka je známa najmä svojimi vydarenými knihami  Chlapci padli z višne, dievčatá z jahody, Poškoláci, Psia škola kocúra Červenochvosta, Zmätené dvojičky zo slepej uličky, Dokonalá Klára, Štyri kosti pre Flipra, Rozruch v škole na Kavuličovej ulici, Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche, Keby som bola bosorka atď.

            Autorka v súčasnosti patrí medzi najobľúbenejšie detské spisovateľky. Pani Futová má k tejto vekovej kategórii čitateľov veľmi blízko, čo sa odrazilo na reakcii detí pri jej pútavom rozprávaní. Veríme, že aj týmto podujatím sme obohatili literárny rozhľad detí, a že sa nám spoločným úsilím podarí opätovne pritiahnuť deti k čítaniu a ich vyššej návštevnosti v knižnici

            Pozri fotoalbum: tu

        • Exkurzia Bradlo –Košariská
          • Exkurzia Bradlo –Košariská

          • Tak , ako aj po iné roky, boli žiaci štvrtých ročníkov /15. 6.2011 / na exkurzii na Košariskách. Navštívili aj mohylu M. R. Štefánika  a na  Bradle. Okrem nových vedomostí o jeho živote a smrti, obdivovali aj krásu Myjavskej pahorkatiny – o čom svedčia aj priložené fotografie.

            Pozri fotoalbum školy:tu

        • Račianska športová olympiáda - 11. ročník
          • Račianska športová olympiáda - 11. ročník

          • V piatok, 10. júna sa na našej škole konal veľký športový sviatok – 11. ročník Račianskej športovej olympiády, tento rok aj s hojnou medzinárodnou účasťou škôl z rakúskeho Golsu, maďarského Mosonymagyarováru a z pražskej Základnej školy Na Smetánce. Olympiádu otvoril  pán starosta Peter Pilinský a naša pani riaditeľka Ľuboslava Vasilová. Olympijský oheň zapálili naozaj veľké športové hviezdy – hokejisti  Ľubomír Višňovský a Peter Podhradský, futbalisti Marián Tomčák a Stanislav Angelovič a mnohonásobný majster sveta v karate Roman Volák, ktorí predviedol aj krátku exhibíciu. Všetci popriali veľa športových úspechov najmä v znení hesla „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa.“ Potom sa už deti rozišli na športoviská, kde sa súťažilo v ľahkej atletike (beh 60 m, 500 m, 1000 m, skok do diaľky a hody kriketovou loptičku a granátom), futbale, hokejbale, streetballe, stolnom tenise a vybíjanej. Na olympiáde sa tento rok zúčastnili všetky pozvané školy – ZŠ Tbiliská, ZŠ s MŠ Hubeného, ZŠ s MŠ K. Brúderovej Vajnory, ZŠ Svätý Jur, OG Hubehého, OG Školských bratov a boje o prvenstvo boli do poslednej chvíle veľmi vyrovnané.

            Pozri fotoalbum školy: tu

            A nakoniec to najlepšie – 1. miesto ZŠ Tbiliská!!!!!!! GRATULUJEME!!!!!!!

            Poradie našich športovcov:

            1. miesto         - hokejbal

                                    - Nikola Sojková (VI. C) – 60 m, skok do diaľky

             

            2. miesto         - Peter Horváth (IX. A) – stolný tenis

                                    - Matej Krampl (IX. A) – 1000 m

             

            3. miesto         - vybíjaná

                                    - Sabína Červeňová (VIII. A) – stolný tenis

                                    - Katarína Gažová (V. C) – hod kriketovou loptičkou

                                    - Michal Keder (VIII. A) – skok do diaľky

                                    - Marek Goffa (VIII. A) – 60 m                     

             

        • Cvičenia v prírode – 7.ročník
          • Cvičenia v prírode – 7.ročník

          • 8.6. 2011 sa žiaci 7.ročníka v rámci predmetu Telesná a športová výchova zúčastnili  Cvičení v prírode. Počas turistického pochodu vyučujúce boli pani učiteľkami oboznamovaní nielen so zásadami turistického pochodu (vytýčenie trasy, jej časové rozvrhnutie, pochod v skupine, orientácia podľa značiek), ale i s okolitou prírodou. Zvláštna pozornosť bola venovaná sokolovi rárohovi, ktorý je chráneným živočíchom a na území Malých Karpát má na Slovensku najhojnejší výskyt. Dokonca cestou sa ho skupine podarilo zazrieť a pozorovať. Cieľom pochodu bol Biely kríž. Tu si žiaci oddýchli, venovali sa pohybovým hrám – futbalu, bejzbalu, prekonávaniu terénnych prekážok. Cesta naspäť viedla cez Červený kríž. Žiaci tento deň absolvovali 14 km trasu v krásnom prostredí CHKO Malé Karpaty.

            Pozri fotoalbum: tu

             

          • Športové sústredenie žiakov V. C triedy

          •             V dňoch 23. – 27.5.2011 sa žiaci 5.C zúčastnili na športovo - kondičnom sústredení,  na Záhorí.  Počasie im prialo. Mladí športovci sa  počas dňa venovali športu a  zoznamovali s okolitou prírodou, niektorí žiaci  prvýkrát  zblízka (naživo)  videli živočíchy, o ktorých sa učia na hodinách biológie,  ako je  užovka alebo  jašterica . Na večer si pripravili  zaujímavý a veselý kultútny program.  Tréningové zázážitky a spomienky z krásnej prírody si deti odniesli domov. Veríme, že sústredenie nebolo posledné a ešte sa stretneme na podobných podujatiach.

            Pozri fotoalbum školy: tu

                      

        • Exkurzia - Vrbové, Čachtice
          • Exkurzia - Vrbové, Čachtice

          • Jedného krásneho slnečného dňa sa žiaci ôsmeho ročníka  vybrali do malého mestečka Vrbové, kde sa oboznámili s jeho históriou, životom a osudom Mórica Augusta Beňovského. Na priečelí  šľachtickej kúrie, v ktorej sa narodil, je umiestnená pamätná tabuľa svetobežníka.  Dotiahol  to až na kráľa Madagaskaru.

            Po zaujímavej prednáške p. Bosáka sa vybrali pozrieť šikmú vežu, ktorá je odklonená od zvislej osi o 98 cm na juhozápad.  Stala sa z nej historická atrakcia, pre ktorú býva Vrbové nazývané i slovenská Pisa.

            Ďalšia cesta viedla do Čachtíc. V Draskovičovom kaštieli sa dozvedeli o minulosti Alžbety Bátoriovej. Nahliadli  aj do miestnosti, v ktorej boli vystavené diela štúrovcov a listiny o založenom spolku – Tatrín. Po získaní nových vedomostí sa vybrali  na trojkilometrovú prechádzku, ktorá viedla na Čachtický hrad. Je dodnes opradený legendami. Niekoľkí jeho návštevníci sa zaprisahávali, že vraj videli v noci blúdiť okolo neho zúfalú hradnú paniu, oplakávajúcu svoju zašlú krásu. Iní zas videli chodiť okolo hradu jej obete.

             Na zrúcanine ich  čakalo veľké prekvapenie – stretnutie s autorom knihy „V podzemí Čachtického hradu“ p. Andrejom Štiavnickým. Žiaci boli spokojní, získali nové vedomosti.

            Pozri fotoalbum: tu

        • Exkurzia do Viedne
          • Exkurzia do Viedne

          • 25.mája 2011 sa 41 žiakov 6. - 9. ročníka usadilo do pohodlného autobusu a spolu so svojimi učiteľmi sa vydalo na cestu. Začala sa obľúbená exkurzia do Viedne, na ktorú sa mnohí žiaci tešia už dlho. Tentokrát bol ich cieľom Haus des Meeres - Dom mora. Betónový kolos, ktorý má 9 poschodí a z ktorého je nádherný výhľad na Viedeň, bol pôvodne počas 2. svetovej vojny vojnovým bunkrom. Dnes slúži ako náhradný domov pre stovky morských živočíchov, ktoré bežne nemáme kde vidieť. Po rekonštrukcii, respektíve prístavbe, je obohatený o pavilón s tropickým pralesom, v ktorom sa voľne pomedzi návštevníkov pohybujú zvieratá - opičky, vtáky, korytnačky.

            V centre mesta na nás dýchla história Viedne, deti si zvečnili na svojich fotoaparátoch majestátny Dóm sv. Štefana, obrovský pomník Márie Terézie v krásne upravenom parku, historický Hofburg i mnoho ďalších pamiatok .Ešte počas jazdy v autobuse dostali veľa zaujímavých informácií nielen o Viedni, ale aj o miestach, po ktorých prechádzali, od príjemnej sprievodkyne.

            V závere bolo ešte treba uspokojiť najmä nakupovaniachtivé dievčatá v nákupnom centre na okraji Viedne a potom rovno domov, opäť  späť do bežného života.

            Pozri fotoalbum školy: tu

        • MDD - ÚĽUV deťom
          • MDD - ÚĽUV deťom

          • Žiaci IV. B strávili MDD v ÚĽUV-e na Obchodnej ulici. Mali veľmi zaujímavý program. Začínal výchovno-vzdelávacou interaktívnou prednáškou Mariána Plavca o ľudových hudobných nástrojoch Slovenska. Pokračoval čítaním slovenských ľudových rozprávok v podaní Lucie Arendášovej – Barcziovej. V Centre remesiel pod vedením odborných lektorov pracovali v dielňach košikárskej, tkáčskej, drotárskej, rezbárskej a hrnčiarskej. V predajni ÚĽUV-u si vyskúšali hru na fujare, flaute a drumbli. Deti si nielen rozšírili svoje vedomosti a zručnosti, ale aj posilnili svoj vzťah k našim bohatým ľudovým tradíciám.

            Pozri fotoalbum: tu

             

        • Návšteva tvorivých dielní v ÚĽUVE
          • Návšteva tvorivých dielní v ÚĽUVE

          • Tradíciou žiakov 3.- 4. ročníka je každoročná návšteva  tvorivých  dielní  v Úľuve v rámci hodín pracovného vyučovania a výtvarnej výchovy . Aj v tomto  školskom  roku  8. júna žiaci  III. B triedy navštívili tvorivé dielne. Získali vedomosti a zručnosti uplatňované ľudovými výrobcami a ich súčasnými pokračovateľmi. Pracovali v dielňach:  košikárskej, drotárskej, rezbárskej a v maľbe na sklo. Urobili si výrobky z prírodných materiálov, z ktorých mali veľkú radosť a potešenie.

            Pozri fotoalbum školy: tu

             

        • Veľká vedomostná súťaž o vode v projekte Modrá škola
          • Veľká vedomostná súťaž o vode v projekte Modrá škola

          • Slávnostné vyhodnotenie Veľkej vedomostnej súťaže o vodesa uskutočnilo 31. mája

             vo Vodárenskom múzeu BVS.Všetci  súťažiaci ako aj uvedené školy boli na slávnostnom

             vyhodnotení odmenení hodnotnými cenami. Organizátori Veľkej vedomostnej súťaže o vode

             vyjadrili poďakovanie pedagógom a oceneným žiakom za vynikajúcu spoluprácu pri zapájaní

             sa do súťaže počas celého školského roka.

             Víťazi súťaže pre 1. až 4. ročník

            1. miesto: Tomášek Peter         IV.B trieda 80 bodov

            2. miesto: Bajzíková Patrícia     III.B trieda 79 bodov

            Víťazné školy: 1. miesto ZŠ Tbiliská  1. – 4. ročník

                                                       zapojených žiakov 114

                                                       počet získaných bodov 6667

            Srdečne blahoželáme!

            Pozri fotoalbum: tu

          • Riaditeľské voľno - 16.6.2011

          •  V zmysle § 3 ods. 10 vyhlášky č. 231/2009 Z. z. o podrobnostiach  o organizácii školského roka na základných školách, na stredných školách, na základných umeleckých školách, na praktických školách, na odborných

               učilištiach a na jazykových školách  a podľa § 150 ods. 5 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov riaditeľka školy Mgr.  
               Ľuboslava Vasilová udeľuje z technických dôvodov dňa  16.06.2011  riaditeľské voľno .
                                                                                                 
               OZNÁMENIE.DOC                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 
                                                                                                                                                                                                   

          • Exkurzia Bratislava – moje mesto ( 6. ročník )

          • Poznávaco-zážitkovým dňom bol 1. jún pre žiakov 6. ročníka. Električkou  sa odviezli k PKO, odkiaľ postupovali smerom k Eurovey pešo. Najprv si čo-to vypočuli o samotnom PKO,  spoznali  1. most – Lafranconi a postupne ostatné štyri. Postupujúc po nábreží sa zoznámili s osobnosťami, ktorých sochy mohli vidieť – s architektom  Jurkovičom, kartografom Mikovínim, 1. československým prezidentom T.G. Masarykom a v areáli komplexu Eurovea s M.R. Štefánikom. Pristavili sa pri značke označujúcej poludník, ktorý pretína Bratislavu. Samozrejmosťou bola budova korunovačnej katedrály Dóm sv. Martina a budova Slovenskej národnej galérie. Vyvrcholením dňa bola pre deti  Eurovea, kde dostali voľno a mohli sa rozbehnúť za atrakciami, ktoré tu boli na Deň detí avizované – rôzne zábavné, súťažné podujatia, autogramiáda Superstar, hudobné vystúpenia a podobne. Dievčatá urobili nejaké nákupy, všetci sa osviežili, doplnili si žalúdky, aby sa potom unavení, ale spokojní, mohli električkou odviezť späť do Rače.

            Pozri fotoalbum: tu

             

             

          • MDD na Sandbergu

          • Žiaci 3. ročníkov strávili svoj sviatok so svojimi triednymi pani učiteľkami a enviromentalistami z Daphne  v CHKO Malých Karpát na Sandbergu. Dozvedeli sa o vývoji prírody na Zemi, zoznámili sa s rôznymi druhmi živočíchov a rastlín,

            ktoré tu kedysi žili. V hre na paleontológov v tvorivých dielňach pod holým nebom si vyhľadali a vyfarbili  modely skamenelín.  Zahrali sa rôzne prírodovedné hry, ktorými si spestrili sviatočné dopoludnie. Veselí a spokojní s darčekov sa vrátili do školy.

            Pozri fotoalbum: tu.

             

          • Geovedy pre každého

          • 30.5.2011 sa žiaci 5.A a 5.B zúčastnili  prehliadky popularizačných prác študentiekGymnázia Hubeného  „Čo viete o vode“ a „Hrady a ich podložia“ v rámci projektu Geovedy pre každého. Je to už druhý ročník tohto projektu, ktorý sa koná pod záštitou Univerzity Komenského v Bratislave, Prírodovedeckej fakulty.

             Žiaci 5.A sa dozvedeli viac o použití vody, porovnali spotrebu vody u nás so štátmi Afriky a USA, spoznali rozličné druhy vôd, zopakovali si i svoje poznatky z vlastivedy pri vymenovávaní kúpeľov na území SR. Zaujímavá bola i diskusia o znečisťovaní a ochrane vody. Deti si svoje novonadobudnuté vedomosti overili i v súťažnej hre.

            Žiaci 5.B sa zase viac dozvedeli  prečo mnohé hrady na Slovensku boli situované na skalných bralách a to z geologického hľadiska. Spoznali podrobne históriu, ale i povesti a legendy o Oravskom hrade, Fiľakove, Krásnej Hôrke, Trenčíne, Čachtickom hrade, Betliari a iných. V závere si prezreli krásne obrázky v knižných publikáciách.

             Pozri fotoalbum: tu

        • Cvičenia v prírode – 6.ročník
          • Cvičenia v prírode – 6.ročník

          • 26.5.2011 sa žiaci 6.ročníka v rámci predmetu Telesná a športová príprava zúčastnili Cvičení v prírode. Cieľom turistického pochodu bol Červený kríž v CHKO Malé Karpaty. Žiaci boli na stanovištiach pani učiteľkami oboznamovaní s turistickými značkami, zásadami turistického pochodu. Zároveň si vyskúšali ako určiť tempo pochodu skupiny, prispôsobiť ho najslabším, rozdelili si funkcie v skupine – vodcovia, účastníci, zberači a záchranári posledných.

            Na lúke na Červenom kríži sa po krátkom oddychu venovali loptovým a pohybovým hrám – naháňačkám, skrývačkám.
            Pochod späť do školy bol vedený obdobne, len si žiaci funkcie vymenili. Na vymedzenom stanovišti s výhľadom na Šúr pri Svätom Jure ich pani učiteľka geografie oboznámila s geologickými a geomorfologickými príčinami vzniku tejto ojedinelej NPR na Slovensku.

            Pozri fotoalbum školy: tu 

        • Exkurzia:  Rača – CHKO Malé Karpaty/Cvičenia v prírode - 5.ročník
          • Exkurzia: Rača – CHKO Malé Karpaty/Cvičenia v prírode - 5.ročník

          • Žiaci piateho ročníka na geografii v rámci tematického celku Regionálna výchova preberajú miestny región. 25.5.2011 sa zúčastnili exkurzie, na ktorej sa bližšie oboznámili s pamiatkovou zónou v Rači. Pani učiteľka im priblížila históriu vzniku tejto mestskej časti Bratislavy, oboznámila ich s názvami miestnych častí, ukázala kultúrne pamiatky i porozprávala o významných udalostiach, ktoré sa tu udiali. V CHKO Malé Karpaty si zopakovali prírodné pomery miestneho regiónu – povrch, rastlinstvo, vodstvo.

            V rámci Cvičení v prírode sa žiaci oboznámili so základnými turistickými značkami, ako si naplánovať turistický pochod i ako sa správať v lese. Na Červenom kríži sa zúčastnili rozličných loptových i pohybových hier – naháňačky, skrývačky.

            Pozri fotoalbum školy: tu

              

        • Malá školská konferencia
          • Malá školská konferencia

          • V piatok dňa 20.5.2011 žiaci 9.A triedy predstavili svojim spolužiakom druhého stupňa prezentácie a pokusy na vedeckej konferencii pod názvom „Čistá energia budúcnosti je v rukách našich žiakov“, ktorá sa uskutočnila vo fyzikálnej učebni.  Prítomní sa dozvedeli o rôznych zdrojoch energií, ktoré sa využívajú alebo by sa v najbližšej dobe mohli využívať.  Predstavili im škodlivé následky jadrovej a tepelnej energie a ekologickejšie spôsoby výroby,  ako je  solárna, veterná, geotermálna energia, biomasa a alternatívne zdroje - fúzia a princíp vodíkového auta. Tento projekt sa uskutočnil vďaka programu Školy pre budúcnosť Nadácie Orange. Žiaci si odniesli veľa nových vedomostí, poznatkov, ale aj zážitkov.  

            Pozri fotoabum školy: tu

          • TIMSS & PIRLS 2011

          • V dňoch 24. mája a 25. mája sa uskutoční na našej škole testovanie žiakov IV. A a  IV. C triedy v medzinárodnom projekte TIMSS a PIRLS. Cieľom tohto testovania je vyhodnotiť úroveň vzdelávacieho systému v predmetoch čítanie, prírodoveda a matematika na 1. stupni základnej školy a poskytnúť relevantné informácie pre tvorbu stratégií vzdelávania bez toho, aby odhalili  identitu ktoréhokoľvek účastníka projektu. Žiadne údaje, ktoré by mohli identifikovať jednotlivých žiakov, učiteľov, rodičov a školy nebudú zverejnené. Koordinácia a realizácia testovania žiakov je na základe štandardov medzinárodných štúdií IEA TIMSS a PIRLS.  Ďakujeme za spoluprácu.  

          • Beseda so spisovateľom

          • Stretnutie so spisovateľom kníh Kamienky pri ceste, Kniha na vydaj, Basta fidli  s Valentínom Šefčíkom  sa  konalo  20. 5. 2011 so  žiakmi  3. ročníkov v  našej školskej knižnici. Jeho básne sú veselé, hravé, humorné, vynaliezavé, nechýba v nich fantazijnosť, hravosť, vtip aj humor. Sú rozmanité, so zaujímavou pointou. Beseda sa deťom veľmi páčila. 

        • Dopravná výchova - 1. stupeň
          • Dopravná výchova - 1. stupeň

          • Dňa 11.05.2011 absolvovali  počas  dopoludnia naši žiaci prvého až štvrtého ročníka dopravnú výchovu -  teoretickú i praktickú časť. V teoretickej časti  na interaktívnej tabuli  riešili rôzne dopravné situácie, s ktorými sa pri ceste do školy a pri hrách môžu stretnúť. Praktická časť prebehla na našom školskom dvore, kde mali možnosť zajazdiť si na bicykloch a kolobežkách na našom dopravnom ihrisku. Ich vedomosti boli veľmi dobré, pretože už v 1. a 2.  ročníku majú pravidelne dopravnú výchovu v rámci prírodovedy a aj iných predmetov. Inštruktori nešetrili chválou na vedomosti našich žiakov.

            Pozri fotoalbum: tu