šHlasujte za NÁŠ najkrajšie vyzdobený stromček, daj like nášmu stromčeku (náš je ten stromček s hnedými guľami).
Ďakujeme
šHlasujte za NÁŠ najkrajšie vyzdobený stromček, daj like nášmu stromčeku (náš je ten stromček s hnedými guľami).
Ďakujeme
Dňa 30.11. žiaci 5. a 6. ročníka navštívili Bratislavské bábkové divadlo, kde sa zúčastnili predstavenia Mio, môj Mio.
„ Je to rytiersky príbeh o odvahe a láske, ktorá pretvára, formuje a z obyčajných ľudí robí hrdinov. Astrid Lindgrenová, autorka preslávenej knihy Pipi dlhá pančucha, hovorí dielom Mio, môj Mio o potrebe výchovy, ktorá nie je založená na zákazoch a nariadeniach, ale na úprimnom záujme, láske a rešpekte. Mio nenachádza vnútornú silu vďaka nejakému čarovnému nápoju, ale práve vďaka podpore rodiny a priateľov. Ich vzájomná láska je hnacím motorom a prebúdza v ustráchanom chlapcovi pravého hrdinu, ktorý vie, že strach je potrebný, ale nesmie nám urobiť krok vpred.“
Deťom sa predstavenie veľmi páčilo.
Najprv k nám zavítali tri reprezentantky Slovenska, ktoré bojujú na Majstrovstvách sveta vo florbale v Bratislave. Potom mnohí z nás, učitelia, žiaci i rodičia išli dievčatá povzbudzovať priamo na štadión Ondreja Nepelu. Zvlášť držíme palce Deniske Ferenčíkovej s číslom 10 - sestre našej pani učiteľky. No a napokon sme sa ešte zúčastnili benefičného turnaja, výťažok ktorého pôjde na zrekonštruovanie starej jedálne. Turnaj sa konal na našej škole.
Každý rok si 1. decembra pripomíname Svetový deň boja proti AIDS. Táto choroba je veľmi zákerná a týka sa každého z nás. AIDS a vírus HIV spôsobuje ľuďom utrpenie už veľmi dlho. Žiaľ, je nevyliečiteľná a liek na ňu neexistuje. Kampaň Červené stužky je zameraná na tento problém a je venovaná mladým ľuďom. Včasné odhalenie AIDS je nevyhnutné na predlženie života. Na túto chorobu zomrelo viac ako 330 000 detí, ktoré za to zvyčajne nemohli, lebo sa tak už buď narodili, alebo túto chorobu získali cez materské mlieko. Aj naša škola sa zapojila do tejto kampane, ktorej cieľom je informovať ľudí o AIDS a HIV. Projektový deň sa konal 1.12.2017 . Pri vstupe do budovy školy žiaci deviateho ročníka pripínali červené stužky prichádzajúcim učiteľom a žiakom. Deviataci - Nina Lackovičová, Natália Harenčárová, Arthur Melega a Radovan Stančík pripravili poučné prezentácie pre žiakov druhého stupňa.
Dňa 21.11.2017 sa konalo školské kolo olympiády v ANJ. Zúčastnili sa ho žiaci 6.až 9.ročníka.
Olympiáda mala 2 časti.
1.časť písomná, kde sa overovali vedomosti z gramatiky, slovnej zásoby, čítanie s porozumením a počuvanie s porozumením.
2.časť bola ústna. Mala 2 časti. V prvej žiaci vymýšľali príbeh k danému obrázku a v druhej sa venovali dialógu na danú tému.
V kategorii 1A,6.a 7.ročník sa najlepšie darilo týmto žiakom:
Na 1.mieste skončil Šimon Gerhat zo 7.B triedy.
Na 2.mieste Alexandra Škultétyova zo 6.A triedy
Na 3.mieste sa umiestnila žiačka 7.A triedy Ninka Orechovská
V kategorii 1B, 8. a 9. ročník bolo umiestnenie nasledovné:
1.miesto Horváth Filip 9.A
2.miesto Martin Galbavý 8.B
3.miesto Petra Lazárová 8.B
Víťazom blahoželáme, nech sa im naďalej tak krásne speakuje a Filipovi a Šimonovi želáme veľa šťastia v okresnom kole, na ktorom budú reprezentovať našu školu.
Pán Dayal Rao z Indie predviedol našim žiakom fascinujúce tradičné indické dekoračné umenie. Žiaci vyšších ročníkov mali možnosť spýtať sa ho aj na zaujímavosti o Indii, indickom školskom systéme a pod.
Už po tretí krát sa naša škola zúčastnila veľkého slovinského projektu „Medové raňajky“. Tento krát to bolo formou audio – video prenosu. Naši žiaci 1. B triedy sa na akciu pripravovali celý týždeň. Pani Poklač Vojtechová z Filozofickej fakulty im predstavila Slovinsko, ako i príbeh Včielky Medky, s pani učiteľkou Zuzkou nacvičili krásne pesničky o včielkach a sladkom medíku. Vo štvrtok 16. novembra sa potom za prítomnosti hostí zo Slovinského veľvyslanectva spojili obrazom i zvukom s kamarátmi zo Slovinska. Program sa zavŕšil medovými raňajkami. Chlebíky pripravili žiačky siedmeho ročníka a dobrý čajík uvarili pani kuchárky.
V pondelok 13.11. žiaci 4. AB a v utorok 14.11. žiaci 3. C a 4. C navštívili Vodné dielo Gabčíkovo. Z vyhliadkovej veže si prezreli celú monumentálnu stavbu. Zaujali ich najmä plavebné komory. Potom ich cesta viedla do Slovenskej ústrednej hvezdárne v Hurbanove, kde sa oboznámili s jej históriou, prezreli si planetárium a videli ako sa pozoruje Slnko ďalekohľadom cez otvor v kupole strechy. Exkurzia obohatila o nové zážitky a vedomosti, ktoré spracovali v zaujímavých projektoch.
V dňoch 9. a 10. novembra 2017 sa na školskom dvore základnej školy uskutočnili súťaže ku svetovému dňu behu. Žiaci sa mohli zapojiť do dvoch súťažných disciplín – vytrvalostný beh a šprint na 50m. Víťazi boli odmenení potleskom, certifikátom a špeciálnou odmenou.
Vážení rodičia,
ospravedlňujeme sa za dočasný výpadok internetovej žiackej knižky. Na odstránení poruchy dodávateľ softvéru pracuje.
V piatok 3. novembra 2017 sa žiaci 5. A a 5. B triedy zúčastnili zážitkového vyučovania v Galérii ústredia ľudovej a umeleckej výroby na Obchodnej ulici v Bratislave. Vyskúšali si maľbu na sklo a úvod do remeselných techník v drotárskej a textilnej dielni. Pod vedením skúsených lektorov dostali nielen informácie o materiáloch a pracovných nástrojoch, ale si i sami vytvorili krásny výrobok. Šikovnosť, tvorivosť, kreativita a radosť z práce boli korunované tkaným náramkom, drôteným šperkom a obrázkom na skle, ktoré možno potešia ako darček rodičov, priateľov alebo známych.
MILAN RÚFUS - MODLITBIČKY
Želanie
„Aj napriek svojim šedinám, vždy budeš pre nás jediná.
Aj napriek tvojim vráskam, hreje ťa naša láska.
Prajeme Ti milý starký, starká,
Nech ťa sila neopúšťa, nech Ti stále slúži zdravie,
Či je deň, a či noc hustá.„
Členovia ŠKOLSKÉHO PARLAMENTU mali veľmi dobrý nápad. Pod vedením p. uč. Vörösovej vyhlásili súťaž o najkrajšiu nástenku na tému Úcta k starším. Žiaci sa veľmi snažili, jedna nástenka bola krajšia ako druhá. Dňa 6.11. sa porota rozhodla, že prvé miesto získajú triedy: IX.A, IX.B, VI.A. Podľa vlastného výberu jeden deň nebudú skúšaní.
Dňa 3. novembra 2017 sa uskutočnil hudobno-výchovný koncert „Čo o mne vieš?!?“ zameraný na tému Prečo kyberšikana? Táto téma sa denne rieši medzi žiakmi i pedagógmi na školách. Prináša so sebou smútok, strach, psychické problémy a preto o nej treba hovoriť. Ignorovanie tejto témy prerastá do obludných rozmerov, kedy sa riešia už len následky. So žiakmi je nutné hovoriť včas, aby bol dialóg preventívny. Koncert bol zameraný na nebezpečenstvá a nástrahy sociálnych sietí, riziká spojené s krádežou identity, trestnoprávnu zodpovednosť za ohováranie a klamstvá o pedagógoch, spolužiakoch, teda kyber kriminalitu i prevenciu a rady ako sa týmto rizikám vyhnúť. Pre prvý stupeň bol koncert formou rozprávky o 3 kozliatkach a zlom vlkovi – sústredený na podstatu šikany a kyberšikany, spracovaný veselou a zábavnou formou. Pre druhý stupeň boli využité príbehy zo života ich rovesníkov, aby lepšie pochopili, čo kyberšikana znamená – zo strany agresora aj obete. A spomenula sa aj trestnoprávna zodpovednosť, keďže žiaci do nej spadajú. Oba koncerty boli doplnené známymi piesňami a žiaci si aj zaspievali. Besedu viedol člen Ozbrojených síl SR nadporučík Mgr. B. Koncový a hudobnú zložku mal na starosti M. Dragúň, spevák skupiny Nererback. Počas celého koncertu kontrolnými otázkami overovali, či žiaci téme rozumejú.
Tento školský rok sa v mesiaci september žiaci druhých ročníkov zúčastnili kurzu plávania, ktorý bol v rámci plánov telesnej výchovy. Absolvovali ho v hoteli Barónka v modernom bazéne. O kurz bol veľký záujem, o čom svedčí aj počet prihlásených žiakov. Niektorí žiaci sa naučili plávať, iní sa v plávaní zdokonalili. Po športovom výkone strávili pár minút v saune, kde relaxovali.
Dňa 25. októbra sa žiaci 2. stupňa zúčastnili projektového dňa Modré nezábudky, ktorý pripravili žiaci 8.B triedy. Svetový deň duševného zdravia je každoročnou jesennou aktivitou Ligy za duševné zdravie. Bol vyhlásený Svetovou federáciou za duševné zdravie v roku 1991 a koná sa v septembri. Cieľom tejto federácie je informovať verejnosť o problémoch súvisiacich so psychickými ochoreniami. Kvietok nezábudka si zvolili preto, lebo je malinký, krehunký a je symbolom zraniteľnosti ľudskej duše. Chcú upozorniť na to, aby ľudia nezabúdali na dôležitú súčasť svojho zdravia, ktorou je duševné zdravie. Podľa Svetovej federácie duševného zdravia dnes trpí depresiou asi 10 percent svetovej populácie a každý piaty človek zažil túto poruchu na vlastnej koži. Depresia je v psychológii duševný stav charakterizovaný pocitmi smútku, skleslosti, vnútorného napätia či nízkeho sebavedomia. Mnoho psychických problémov si ľudia nechávajú pre seba, lebo sa hanbia s nimi zdôveriť blížnemu, a to je problém.
Šarkaniádou sme oslávili ešte posledné hrejivé dni tohtoročného babieho leta. Vo štvrtok a v piatok mali žiaci prvého stupňa v školskom klube možnosť vyskúšať si svojich vlastnoručne vyrobených šarkanov v praxi, či otestovať svoje „šarkaniarske“ zručnosti na priestrannom ihrisku pred budovou školy. Nakoľko nám vyšlo krásne slnečné počasie a na poslednú chvíľu sa nám podarilo objednať a zabezpečiť aj akurátny vietor, veľkú radosť (až na pár odtrhnutých šarkaních chvostov) mali nie len naši žiaci, ale my všetci, ktorí sme toto krásne jesenné divadlo na školskom ihrisku pozorovali.
Vyhodnotenie jesenného zberu papiera TU:
Svetový deň výživy sa oslavuje každý rok 16. októbra na pamiatku založenia Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo Spojených národov (FAO) v roku 1945. Svetový deň výživy si kladie za cieľ zvýšiť povedomie verejnosti o situácii vo svete hlad a podvýživu a povzbudiť ľudí na celom svete, aby prijala opatrenia proti hladu.
Ako pomôcka pri zdravom a správnom stravovaní nám môže poslúžiť tzv. potravinová pyramída. Podľa nej by 40 % nášho denného príjmu potravín mali tvoriť potraviny zo skupiny obilniny, chlieb, ryža a cestoviny, 35 % ovocie a zelenina, 20 % mlieko, mliečne výrobky, mäso, hydina, ryby, strukoviny a orechy, 5 % tuky, oleje a sladkosti. Samozrejme nesmieme zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín, najmä čistej vody.
Aj na našej škole sme tejto problematike venovali. Žiaci VIII. A – Maroš, Andrea, Laura a Barbora si pre spolužiakov z nižších ročníkov pripravili rovesnícke vyučovanie práve na túto tému. V jednej z prezentácií sa deti dozvedeli niečo o zdravej a vyváženej strave a najmä dôsledkoch dlhodobého zlého stravovania. Druhá prezentácia bola zameraná na čistú vodu – najmä na pitný režim, kde by táto tekutina nemala chýbať. Ďalej žiačky poukázali na problematiku znečisťovania vody a potrebu ochraňovať vodné zdroje. Na konci každej prezentácie deti odpovedali na niekoľko otázok a za správnu odpoveď dostali odmenu – kúsok jabĺčka.
Ďalšia časť bola venovaná cvičeniu, po ktorom sa mohli napiť čistej vody, čo všetky deti využili, a skladaniu potravinovej pyramídy.
Dúfame, že si deti z tejto aktivity odniesli čo najviac poznatkov a v budúcnosti si spomenú, koľko kociek cukru obsahuje fľaška sladeného nápoja.
Počas výtvarnej výchovy sme využili krásne babie leto a zahrali sa na umelcov. Deti z prírodných materiálov, ktoré našli v okolí školy, vytvárali krásne umelecké diela.
V utorok, 10.10.2017 naši druháci absolvovali cvičenie v prírode. Všetci zvládli cestu zo školy na Biely Kríž a späť. Počas cesty sme pozorovali prírodu, stromy, huby a stopy zvierat. Tešíme sa na ďalší pobyt v prírode!
Powered by aSc EduPage